Błyskoporek podkorowy (Chaga)

Chaga – właściwości antyzapalne

Najważniejszą cechą grzyba Chaga oraz innych grzybów witalnych są ich właściwości antyoksydacyjne. Proces zapalny indukowany obecnością wielu czynników zapalnych jak np. COX-2, LDH, Nf-kB, IL-1, IL-6, TNF-alfa jest jednym z pierwszych elementów wpływających na rozlanie się szeregu zaburzeń metabolicznych, niejednokrotnie prowadzących do poważnych chorób zapalnych. Możliwość redukcji takich czynników prozapalnych odgrywa kluczową rolę w regulacji homeostazy organizmu i utrzymaniu całej struktury tego organizmu w zdrowiu. Na szczęście to rodzaj grzyba, który jest bardzo bogaty w związki aktywne biologicznie o działaniu antyoksydacyjnym. Dzięki takim substancjom możliwa jest kontrola stanu zapalanego i zmniejszenie miana cytokin prozapalnych i pozostałych czynników transkrypcji jądrowej.

Warto wiedzieć, że grzyb Chaga wpływa na większą aktywność enzymów o działaniu antyoksydacyjnym, które świetnie radzą sobie ze zmiataniem wolnych rodników tlenowych, których obecność sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Wśród takich enzymów antyoksydacyjnych znajdziemy:

Dysmutazę ponadtlenkową,
Glutation,
Peroksydazę glutationu,
Reduktazę glutationową,
Szlaki enzymatyczne (antyoksydacyjne) związane z czynnikiem Nrf-2.

Powyższe elementy wpływające na działanie układu odpornościowego to bardzo cenne wsparcie w codziennej trosce o sprawnie działający organizm i odporny na wszelkiego rodzaju czynniki stresowe.

Wyświetlanie jednego wyniku