czym jest bhang?

Czym jest bhang?


Konopie od wielu wieków były obecne w codziennym życiu ludzi. Stosowano je podczas rytualnych obrzędów religijnych, w medycynie, dla relaksu oraz wytwarzano z nich wiele użytecznych rzeczy, jak np. papier, tkaniny i sznury. Konopie przyjmowano w wielu różnych formach, które w dzisiejszych czasach z różnych względów nie są popularne poza miejscami skąd pochodzą. Dziś o jednej z takich form, a mianowicie o Bhang (Hindi: भांग).

Bardzo trudno mi było jednoznacznie stwierdzić czym jest Bhang, ponieważ pod tą jedna nazwą kryje się wiele postaci tego produktu. Myślę jednak, że najlepiej określić Bhang jako środek halucynogenny przygotowywany ze świeżych liści i kwiatów konopi, który później można przerobić na kolejne formy również określane mianem Bhang. Aby rozróżnić o jaką postać chodzi, dodaje się min. określenie "napój", "pasta" lub "kulki". Najbardziej popularnym jest napój Bhang, który powstaje poprzez dodanie do pierwotnej formy mleko i inne dodatki. Ze względu na popularność tej formy Bhang często pomija się określenie "napój" i nazywa się ją po prostu Bhang, mając na myśli jednak nie pierwotny środek halcynogenny, tylko już jego przetworzoną postać. Z tego powodu powstają nieścisłości w określeniu czym on tak naprawdę jest.

W Indiach napój Bhang jest jednym z najpowrzechniejszych sposobów spożywania konopi indyjskich i od wieków pozostaje integralną częścią kultury kraju, jest bowiem silnie powiązany z jedną z nastarszych i najważniejszych religii w Indiach – hinduizmem. Z tego powodu używany jest podczas wielu religijnych rytuałów. Jeden z głównych bogów – Shiva uważany jest za boga konopi indyjskich i nosi tytuł "pana z Bhang". Uważa się, że pije on napój z konopi, aby wzmocnić swoje moce. Konsumpcja Bhang jest uważana za sposób oddawania czci Shivie. Na temat pochodzenia Bhang jest wiele mitów. Jeden mit głosi, że Shiva przywiózł Bhang z Himalajów (według innej wersji z gór Hindu Kush) jako dar dla ludzkości. Według innego mitu Bhang odkryto, gdy bogowie i demony wstrząsnęli oceanami w poszukiwaniu nektaru życia.

Bhang spożywa się również podczas wielu świąt i festiwali, min. podczas corocznego festiwalu Holi. Jest to dwudniowa celebracja odbywająca się każdego roku w innym terminie. Pierwszego dnia (Holika Dahan) świętujący skupiają się na spaleniu diabła (Holika) na ognisku, drugi dzień (Dhulandi) jest festiwalem kolorów. Jestem pewna, że wiele osób spotkało się z tą nazwą, a może ma nawet jakieś kolorowe wspomnienia z nią związane :) Pare lat temu bowiem festiwal kolorów zagościł w Polsce i został na tyle miło przyjęty, że tak jak oryginalne hinduskie święto, odbywa się co roku. Osobiście bardzo się cieszę, że u nas w kraju możemy mieć namiastkę tego święta i wspólnie bawić się i cieszyć.

Bhang jest również wszechobecny w tradycyjnej indyjskiej medycynie. Wierzy się, że odpowiednio dawkowany zmniejsza gorączkę, leczy czerwonkę (ostrą chorobę zakaźną jelit), udar, rozrzedza flegmę, wspomaga trawienie, apetyt, niweluje zburzenia mowy i seplenienie. Podczas rytuałów Ayurvedic i Tibbi Bhang był podawany w celu leczenia malarii i reumatyzmu. Uważano również, że wojownicy powinni go pić, aby wzmocnić swoje nerwy, a nowożeńcy, aby pobudzić libido.

Czy Bhang jest legalny? Tak, konwencja z 1961 roku, która postawiła konopie obok twardych narkotyków i zdelegalizowała ich używanie w Indiach ominęła go i wciąż jest legalny na niektórych obszarach ze wspomnianych wcześniej powodów religijnych i kulturowych. Dlatego w niektórych regionach nie jest niczym niezwykłym, że kobiety sprzedają Bhang pod różnymi postaciami, są nawet są sklepy, w których można kupić gotowe do spożycia produkty Bhang. Zakłady te są regulowane przez rząd i zazwyczaj znajdują się w miastach religijnych na północy kraju. Bhang w przeciwieństwie do alkoholu, nie jest w Indiach w żaden sposób napiętnowany przez co jest powszechnie obecny w wielu dziedzinach życia. Jeśli chodzi o konopie przemysłowe - są w Indiach legalne.

Jak powstaje Bhang i w jakich formach się go spożywa? Przy użyciu moździerza kuchennego rozciera się kwiaty i liście konopi na pastę, która może być dodawana do różnego rodzaju potraw. Aby stworzyć napój, miesza się ją z mlekiem i przecedza, potem najczęściej dodaje się trawę o nazwie kusa (Desmostachya bipinnata. Gatunek trawy od wieków używany w hinduskich rytuałach, symbolizuje żywioł wody), cukier, owoce oraz wybrane przyprawy. Bhang miesza się również z indyjskim masłem ghi i cukrem w celu otrzymania fioletowej hałwy oraz pieprznych, ciągliwych małych kulek o nazwie goli (co w Hindi znaczy "pocisk", "pigułka").

Jeśli masz ohotę przeżyć przygodę i spróbować Bhang, wybierz się do Indii na festiwal Holi. Mimo, że legalnie można go kupić tylko w rządowych sklepach, nie trudno go znaleźć podczas tego festiwalu. Jeśli jednak wybierasz się do Indii w innym terminie, ale wciąż masz ochotę spróbować tradycyjnego Bhang, udaj się do oficjalnych licencjonowanych rządowych sklepów. Nie będąc znawcą Bhang lepiej unikać ulicznych sprzedawców i niesprawdzonych źródeł, aby nie natknąć się na inną substancję, która może poważnie ci zaszkodzić. Należy również pamiętać, że dostępny Bhang ma różną moc działania. Jeśli jest to twoje pierwsze doświadczenie, na początek wybierz słabszą wersję, inaczej mogą cię dopaść silne skutki uboczne i stężenie THC zapewni ci nienajlepszą przygodę. Dla niedoświadczonych osób, które nie mają zbudowanej tolerancji na THC Bhang może mieć dużo silniejsze działanie niż dla kogoś, kto spożywa go już któryś raz.

Jako dodatek do tematu wstawiam jeden z dostępnych przepisów na napój Bhang. Przetłumaczyłam go ze strony leafly.com. Dodaje go tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że zaciekawiło mnie, jak dokładnie powstaje ten napój. A skoro mnie zaciekawiło, to kogoś również może :) Absolutnie nie dodaje go, aby zachęcać kogokolwiek do robienia Bhang w Polsce! Przypominam, że tutaj konopie indyjskie są nielegalne (na konopie siewne trzeba mieć pozwolenie).

Składniki:

• 2 szklanki wody

• do 0,5 uncji świeżych liści i kwiatów konopnych

• 3 szklanki ciepłego mleka

• ¼ łyżeczki garam masali

• ¼ łyżeczki zmielonego imbiru

• ¼ łyżeczki kopru włoskiego

• ½ łyżeczki anyżu

• ½ łyżeczki kardamonu

• ½ łyżeczki wody różanej

• ½ szklanki miodu lub cukru

• płatki róż, liście mięty, posiekane migdały i pistacje

 

Sposób przygotowania:

1. Zagotuj wodę aż zacznie gwałtownie wrzeć, wyłącz ją i dodaj materiał konopny. Parz około 7 minut.

2. Odcedź liście i kwiaty z wody używając do tego płóciennej gazy. Ściskaj materiał roślinny aż wyciśniesz całą ciecz. Zbierz ją i odłóż na bok.

3. Umieść liście i kwiaty w moździerzu i rozcieraj z 2 łyżeczkami ciepłego mleka. Miel powoli lecz mocno, następnie wyciśnij kwiaty aby oddzielnić od nich mleko. Powtarzaj proces, do momentu aż uzyskasz ½ szklanki mleka. Odstaw mleko na bok.

4. Dodaj posiekane migdały, pistacje, płatki róż, liście mięty do moździerza dolewając niewielką porcję ciepłego mleka. Ucieraj do momentu uzyskania gęstej pasty. Wyjmij z pasty wszelkie pozostałości po dodanych składnikach.

5. Zmieszaj wszystko razem, dodaj garam masale, imbir, koper włoski, anyż, kardamon i wodę różaną. Do nie użytego jeszcze mleka dodaj miód lub cukier.

6. Mieszaj, podaj, pij i ciesz się powstałym napojem :)

 

Masz jakieś doświadczenia z Bhang? A może wiesz coś więcej w tym temacie, czego nie ujęłam w tekście? Śmiało podziel się!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://herb.co/marijuana/news/what-exactly-is-bhang

https://www.royalqueenseeds.com/blog-what-is-bhang-and-how-is-it-made-n683

https://www.leafly.com/news/lifestyle/what-is-bhang-history-and-recipes

https://pl.wikipedia.org/wiki/Desmostachya_bipinnata

 

 

178 Comments

  • Avatar
   dave
   paź 7, 2019

   Bhang is a mixture made by drying, grinding, and soaking the buds and leaves of the Cannabis sativa plant to form a paste that’s added to food and drinks.Bhang has been consumed Sons of Anarchy Hooded Jacket in India for centuries. Though cannabis is considered illegal in most parts of the country, the sale and consumption of bhang seem to be tolerated.

   • Avatar
    Warner
    lip 28, 2020

    The team built a superb platform that receives regeneration from website deisng, they addressed the matter quickly and had a positive approach throughout.

    • Avatar
     Fake Nike SB DUNKS
     lis 9, 2020

     Expect these Fake Nike SB DUNKS colorways of the Supreme x Nike SB Dunk Low to debut at Supreme flagship locations and select Nike stockists sometime in 2021. Stay tuned for confirmation.

   • Avatar
    nonton lk21 online
    sie 8, 2020

    I have read all the comments and suggestions posted by nonton lk21 online the visitors for this article are very fine. I’m satisfied with the information that you provided. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.

   • Avatar
    Layarkaca21
    paź 4, 2020

    You made some good points there. I really think this excellent website wants much more consideration. As I would like to think, if all website admin and bloggers made great substance as you did, the web will be significantly more valuable than any other time in recent memory. I agree with many of the solid points made by the writer. I’ll be back day in and day for further new updates. Layarkaca21

   • Avatar
    Hermes 21
    paź 9, 2020

    I just got to this astonishing site in the relatively recent past. The experience was unquestionably astonishing. On the off chance that lone I have the opportunity. Thanks for sharing this informative post with us, Keep sharing it in the future also. Hermes 21

   • Avatar
    Fake Jordan 11 Black Clear
    lis 9, 2020

    about the sneaker and where to Fake Jordan 11 Black Clear buy it online. Always keep it locked to KicksOnFire for the latest in sneaker news, release dates and where to purchase your favorite kicks.

  • Avatar
   Steve JONES
   lut 11, 2020

   After I read this post, I saw the sources you mentioned. It is cleanly explain the topic. People like me who has great interest in this topic should read this post today. how to cure candida

   • Avatar
    cheap yeezy boost 350 v2 "Fade"
    lis 6, 2020

    which is made using harvested algae, cheap yeezy boost 350 v2 "Fade" is completely manufactured at his factory in Cody and takes about 25 minutes to make.

  • Avatar
   Jones
   lut 24, 2020

   In this particular year, I saw 5 relative posts to this topic. All are looking fine but your post has super value than those. I love to share my new thoughts on the coming days. buy votes

   • Avatar
    Men's Jordan 3 Court Purple fake
    lis 6, 2020

    Kanye also claimed that Men's Jordan 3 Court Purple fake his Foamrunner was “one of the most important sneaker innovations” because it got rid of the traditional tongue in favor of a more ergonomic design.

  • Avatar
   Kiwn
   mar 22, 2020

   We know the positive sections you said on this post. Very good and clean ideas are shared on this post today. I agree to give value to this smart posts. foods that shrink fibroids.

   • Avatar
    Travis Scott Air Force 1 Replica
    lis 6, 2020

    While a gold-tone chain link with a crack-patterned Swoosh pendant woven through the shoelaces of the left shoe and matching light grey sockliners round up the design of the uppers.

  • Avatar
   Bhang bang!
   kwi 4, 2020

   Spróbowałem z bhangu podczas wycieczki do Indii w formie masy, która połknąłem - efekt był niesamowity. Po pełen efekt uzyskany po 1-2h, bardzo mocna faza zamieniła mnie na kilka godzin (chyba 6 ale trudno mi określić dokładnie) w introwertyka, który rozmyślał nad światem i kosmosem. Następnego dnia niestety spotkała mnie lekka rewolucja żołądkowa, ale uważam, ze cała przygoda była tego zdecydowanie warta!

  • Avatar
   Lione
   kwi 7, 2020

   Wish your team to alter the new changes from the top. We should collect the counting from the nice way to poll the clean surface. Thanks for your stuff. remedies for yeast infection

  • Avatar
   토토
   kwi 16, 2020

   I really appreciate this wonderful post that you have 토토 provided for us. I feel strongly that love and read more on this topic. I have spent a lot of my spare time reading your content. Thank you a lot.

  • Avatar
   navonwolf
   kwi 27, 2020

   The website has lots of interesting and creative details. I am satisfied with the design of the website and its content. io games

  • Avatar
   sophie
   maj 15, 2020

   You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article! Please check link instagram viewer to know instagram list

  • Avatar
   Resurge
   cze 12, 2020

   it's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. Resurge

  • Avatar
   Resurge
   cze 12, 2020

   I personally use them exclusively high-quality elements : you will notice these folks during: So it is interesting and very good written and see what they think about other people. Resurge Review

  • Avatar
   Leptitox
   cze 12, 2020

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. These you will then see the most important thing, the application provides you a website a powerful important internet page: Leptitox

  • Avatar
   Duong
   cze 12, 2020

   I can give you the address Here you will learn how to do it correctly. Read and write something good. I have a similar interest this is my page read everything carefully and let me know what you think. Halki Diabetes Remedy PDF

  • Avatar
   Duong
   cze 12, 2020

   I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. Cheers for sharing with us your blog. Diabetes Freedom PDF

  • Avatar
   Mike Rooney
   cze 30, 2020

   Thank you very much for these great cake recipes, I have learned a lot from your web blog. Top Gun Jacket

  • Avatar
   lapsiathome
   lip 10, 2020

   I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You. lapsiathome

  • Avatar
   zoroseo2020
   sie 5, 2020

   4k6v3Bhang is a mixture made by drying, grinding 彩票, and soaking the buds and leaves of the Cannabis sativa plant to form a paste that’s added to food and drinks 福彩双色球.Bhang has been consumed Sons of Anarchy Hooded Jacket in India for centuries 幸运飞艇. Though cannabis is considered illegal in most parts of the country, the sale and consumption of bhang seem to be tolerated.

  • Avatar
   landscaping colorado springs
   sie 6, 2020

   I feel very grateful that I read this. It is very helpful and very informative and I really learned a lot from it. landscaping colorado springs

  • Avatar
   dental clinic colorado springs
   sie 6, 2020

   I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! dental clinic colorado springs

  • Avatar
   clear bra
   sie 6, 2020

   Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. clear bra

  • Avatar
   Water damage restitution
   sie 6, 2020

   I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! Water damage restitution

  • Avatar
   Concrete Driveways
   sie 6, 2020

   Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. Concrete Driveways

  • Avatar
   Personal Injury Attorney
   sie 6, 2020

   Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! Personal Injury Attorney

  • Avatar
   demolition
   sie 6, 2020

   I think it could be more general if you get a football sports activity demolition

  • Avatar
   Personal Injury Attorney
   sie 6, 2020

   I've been looking for info on this topic for a while. I'm happy this one is so great. Keep up the excellent work Personal Injury Attorney

  • Avatar
   Clear Bra
   sie 6, 2020

   I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! Clear Bra

  • Avatar
   car detailers colorado springs
   sie 6, 2020

   You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant! car detailers colorado springs

  • Avatar
   tree services
   sie 6, 2020

   I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! tree services

  • Avatar
   landscaping colorado springs
   sie 6, 2020

   Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. landscaping colorado springs

  • Avatar
   asphalt wet seal
   sie 6, 2020

   I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! asphalt wet seal

  • Avatar
   Chimney Cleaner
   sie 14, 2020

   The article posted was very informative and useful. You people are doing a great job. Keep going. Chimney Cleaner

  • Avatar
   www.bigsoftyscookies.com
   sie 14, 2020

   I curious more interest in some of them hope you will give more information on this topics in your next articles. www.bigsoftyscookies.com

  • Avatar
   Warner
   sie 20, 2020

   This internet web page has given me loads to maintain in thoughts and what I wanted for years!! What a first rate answer!! try this site

  • Avatar
   Shawn C. Gordon
   sie 26, 2020

   As always as widespread contractors go, you are in inappropriate hands with those men!this

  • Avatar
   fiver
   wrz 3, 2020

   How to find out the identity of these callers, even when the caller ID is blocked or website registration information is private. fiver

  • Avatar
   נערות ליווי
   wrz 5, 2020

   You actually make it look so easy with your performance but I find this matter to be actually something which I think I would never comprehend. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it! נערות ליווי

  • Avatar
   Celebrity Movie Jacket
   wrz 7, 2020

   I am amazed by the way you have explained things in this article. This article is quite interesting and I am looking forward to reading more of your posts. Thanks for sharing this article with us.. Celebrity Movie Jacket

  • Avatar
   Seoexpert
   wrz 7, 2020

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. These you will then see the most important thing, the application provides you a website a powerful important internet page: נערות ליווי

  • Avatar
   Seo expert
   wrz 15, 2020

   It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. Hourglass Fit reviews

  • Avatar
   www.exoskeletonapparel.com/shop
   wrz 22, 2020

   It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! www.exoskeletonapparel.com/shop

  • Avatar
   Seo expert
   wrz 26, 2020

   I can give you the address Here you will learn how to do it correctly. Read and write something good. I have a similar interest this is my page read everything carefully and let me know what you think. gaming

  • Avatar
   sky rocket seo
   wrz 28, 2020

   If you are searching for best McAfee technical support, Our McAfee customer care number and find the best solution for it. sky rocket seo

  • Avatar
   rexha03 rolts
   wrz 29, 2020

   among us free pc right now cause this game is trending nowadays, if you want to know what kind of game is this. just click the link provided so that you will be able to see and know how to play this interesting game that suits for everyone, even you are 26 years old or older than it. you don't need to create an account cause all you need to download game here to start to play. what make this game fun to play

  • Avatar
   rexha03
   wrz 29, 2020

   among us free pc right now cause this game is trending nowadays, if you want to know what kind of game is this. just click the link provided so that you will be able to see and know what make this game fun to play this interesting game that suits for everyone, even you are 26 years old or older than it. you don't need to create an account cause all you need to download game here to start to play.

  • Avatar
   ruairidhlegge
   wrz 29, 2020

   What a great article about hemp, more people are now switching to this product because it is cheaper and effective. I have a hemp soap for my dogs and it helps on getting rid on the ticks of my pets. Check this original game of war robots and experience the amazing gameplay and graphics that this game offers. Tired of war robots? You can switch playing to play with friends and traitors if you wanted to

  • Avatar
   Cynthia Ashley
   paź 9, 2020

   Good post. Thanks for sharing with us. I just loved your way of presentation. I enjoyed reading this .Thanks for sharing and keep writing. Lily Collins Color Block Coat

  • Avatar
   Seo package
   paź 15, 2020

   Really nice and interesting post. I was looking for this kind of information and enjoyed reading this one. Keep posting. Thanks for sharing. Seo package

  • Avatar
   Blog comment
   paź 21, 2020

   This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. Blog comment

  • Avatar
   Cynthia Ashley
   paź 24, 2020

   wow... what a great blog, this writter who wrote this article it's realy a great blogger, this article so inspiring me to be a better person William Jacket

  • Avatar
   Seo expert
   paź 30, 2020

   Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. totokeeper.com

  • Avatar
   Patricia Morris
   lis 11, 2020

   I use this site https://soclikes.com/ to buy twitter likes for very important post. Just want to share it with you

  • Avatar
   Gabriella
   lis 12, 2020

   I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it. บาคาร่า

  • Avatar
   mtom
   gru 7, 2020

   I would like to convey my admiration for your generosity in support of men and women that have the need for help with this particular concern. Your special dedication to getting the message all over had been wonderfully productive and have all the time made professionals much like me to attain their dreams. Your own invaluable tutorial means a great deal to me and additionally to my office workers. Thank you; from everyone of us. undangan digital

  • Avatar
   Pk
   gru 9, 2020

   I’m curious to find out what blog platform you happen to be working with? I’m having some small security issues with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions? 안전놀이터

  • Avatar
   mandy parker
   gru 10, 2020

   can I get the details about your software that you have to use I this work I have some coupon software free by which you will be also able to get amazing discount on some of best software?

  • Avatar
   Ok
   gru 10, 2020

   It amazing what you can do with a blog and a bit of fantasy! Great job man. Thanks togel hongkong

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers. Marmaris Rodos feribot

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   It is a good site post without fail. Not too many people would actually, the way you just did. I am impressed that there is so much information about this subject that has been uncovered and you’ve defeated yourself this time, with so much quality. Good Works! akıllı sehpa modelleri

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers Airco Lommel

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers. Webdesign Bilzen

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   This article was written by a real thinking writer without a doubt. I agree many of the with the solid points made by the writer. I’ll be back day in and day for further new updates. Airco Hasselt

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a hyperlink change contract between us! Webdesign Diepenbeek

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Wow, What a Excellent post. I really found this to much informatics. It is what i was searching for.I would like to suggest you that please keep sharing such type of info.Thanks Airco Genk

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Efficiently written information. It will be profitable to anybody who utilizes it, counting me. Keep up the good work. For certain I will review out more posts day in and day out. webdesign Tongeren

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Thanks a lot for sharing this excellent info! I am looking forward to seeing more posts by you as soon as possible! I have judged that you do not compromise on quality. Airco Neerpelt

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. Webdesign

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Only aspire to mention ones content can be as incredible. This clarity with your post is superb and that i may think you’re a guru for this issue. High-quality along with your concur permit me to to seize your current give to keep modified by using approaching blog post. Thanks a lot hundreds of along with you should go on the pleasurable get the job done. Airco Bilzen

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained! Webdesign bureau

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think. Airco As

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   I visit your blog regularly and recommend it to all of those who wanted to enhance their knowledge with ease. The style of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that shrewdness you provide the readers! Leads

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. Airco Sint-Truiden

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck. Lead generation

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   This is a smart blog. I mean it. You have so much knowledge about this issue, and so much passion. You also know how to make people rally behind it, obviously from the responses. Airco Mol

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   That is the excellent mindset, nonetheless is just not help to make every sence whatsoever preaching about that mather. Virtually any method many thanks in addition to i had endeavor to promote your own article in to delicius nevertheless it is apparently a dilemma using your information sites can you please recheck the idea. thanks once more. Webdesign

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   This article is an appealing wealth of useful informative that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. I know it very well that if anyone visits your blog, then he/she will surely revisit it again. Airco Limburg

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Someone Sometimes with visits your blog regularly and recommended it in my experience to read as well. The way of writing is excellent and also the content is top-notch. Thanks for that insight you provide the readers! Lead generation

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Excellent post. I was always checking this blog, and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part, I care for such information a lot. I was exploring this particular info for a long time. Thanks to this blog my exploration has ended. Warmtepomp Limburg

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Your blog has piqued a lot of real interest. I can see why since you have done such a good job of making it interesting. I appreciate your efforts very much. SEO

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   This is my first time visit to your blog and I am very interested in the articles that you serve. Provide enough knowledge for me. Thank you for sharing useful and don't forget, keep sharing useful info: Airco Antwerpen

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Succeed! It could be one of the most useful blogs we have ever come across on the subject. Excellent info! I’m also an expert in this topic so I can understand your effort very well. Thanks for the huge help. Wat is SEO?

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you. Zonnepanelen Antwerpen

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Excellent to be visiting your blog again, it has been months for me. Rightly, this article that I've been served for therefore long. I want this article to finish my assignment within the faculty, and it has the same topic together with your article. Thanks for the ton of valuable help, nice share. SEO website

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 12, 2020

   Wow, cool post. I'd like to write like this too - taking time and real hard work to make a great article... but I put things off too much and never seem to get started. Thanks though. Airco Tessenderlo

  • Avatar
   Yuan
   gru 16, 2020

   I like to write a little comment to support you 'cause I found out that it is truly informative. I enjoy reading your post and looking forward fpr some updates. This is my webpage hope you visit it. Thank you. 카지노사이트 https://yhn876.com 카지노사이트

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 17, 2020

   I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post. Crawley Accountants

  • Avatar
   mt
   gru 17, 2020

   Hi, I just ran across your weblog via Bing. Your viewpoint is truly pertinent to my life right now, and I’m really pleased I discovered your website. 토토사이트

  • Avatar
   Digital_Zone
   gru 17, 2020

   Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it. East Grinstead Accountants

  • Avatar
   PG
   gru 19, 2020

   You made some decent points there. I seemed on the web for the issue and located most individuals will go together with together with your website. 토토사이트 ================================================================================= You made some decent points there. I looked on the web with the problem and discovered most people will go in addition to with all your site. 올인구조대

  • Avatar
   ylp
   sty 3, 2021

   I’ve never read the series so I couldn’t tell you, but I enjoyed the film adaptation from director Robert Schwentke. 토토 === I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage. 먹튀검증사이트

  • Avatar
   JANE
   sty 6, 2021

   I really enjoying reading this, such a nice blog. Keep it up! And hey guys, I want to share our website. This is promising and worth reading. i hope you visit our website just click the highlight below 카지노사이트https://yhn777.com 카지노사이트

  • Avatar
   Md josim uddin
   sty 10, 2021

   Wonderful article. It's very useful. As a home tuition service provider, I really appreciate your post. Thanks for sharing this with us. I find a very good website for the Singapore Tutors, You can visit this site.

  • Avatar
   mtom
   sty 13, 2021

   I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks! chatous

  • Avatar
   KG
   sty 13, 2021

   Great info – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand I’m inquisitive to find out exactly what blog platform you’re using? We are experiencing several minor safety issues with my blog plus I would wish to locate something better and secure. Do you have some solutions! Oh yeah how about Egypt wonderful media stories Regards … Flash Factory 메리트카지노 ================================================================================= An interesting discussion might be priced at comment. I do think that you should write more about this topic, it might not become a taboo subject but normally everyone is too few to talk on such topics. Yet another. Cheers Letique

  • Avatar
   토토사이트
   sty 22, 2021

   You are really a genius. I also run a blog, but I don't have genius skills like you. However, I am also writing hard. If possible, please visit my blog and leave a comment. Thank you. 토토사이트

  • Avatar
   mtom
   sty 30, 2021

   Thanks a lot for sharing this with all people you really recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Please also seek advice from my website =). We will have a hyperlink change agreement among us! https://barowatt.com/먹튀검증-먹튀사이트-룸/ ----------------Heya, this is brilliant posting. I truly liked. But there are many of off topic comments. I really would suggest you to get rid of or something like that. That’s only my estimation. Best of luck! locksmith in this area

  • Avatar
   mtom
   lut 8, 2021

   When do you think this Real Estate market will go back in a positive direction? Or is it still too early to tell? We are seeing a lot of housing foreclosures in Altamonte Springs Florida. What about you? Would love to get your feedback on this. Herbal incense -------------------------I like this web blog very much so much superb info . 메리트카지노 추천

  • Avatar
   korean prettygirl escort
   lut 13, 2021

   I am really happy to find this information.A good website with interesting content,this is what I need Thank you for maintaining this site korean prettygirl escort

  • Avatar
   bamalbasite
   lut 13, 2021

   Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon) I have bookmarked it for later! 밤알바사이트

  • Avatar
   korean Luxury girl escort
   lut 13, 2021

   I am really happy to find this information.A good website with interesting content,this is what I need Thank you for maintaining this site korean Luxury girl escort

  • Avatar
   먹튀검증
   lut 14, 2021

   Wow, this is really interesting reading. I am glad I found this and got to read it. Great job on this content. I like it. 먹튀검증

  • Avatar
   KD
   lut 20, 2021

   Hello I really like your post and I think that it’s curious. I would like to use it in my article. Is it possible? Of course, I will write a source hallucinogens ================================================================================= We still cannot quite believe that I should often be a kind of checking important points seen on your webblog. Our family and i also are sincerely thankful with regards to your generosity too as for giving me possibility pursue our chosen profession path. Wanted you important information I purchased within your web-site. Das norwegische Blockhaus aus Zweikantholz gilt als besonders gemütlich - Bezier / Eccobauer

  • Avatar
   albagirls
   lut 21, 2021

   I am really happy to find this information. Today, bloggers post gossip and about the web, and it's really annoying A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for maintaining this site. Thank you for good information.

  • Avatar
   TTalba
   lut 21, 2021

   Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon) I have bookmarked it for later! TTALBA

  • Avatar
   chunjaalba
   lut 21, 2021

   Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon) I have bookmarked it for later! chunjaalba

  • Avatar
   청년알바
   lut 21, 2021

   I am really happy to find this information. Today, bloggers post gossip and about the web, and it's really annoying A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for maintaining this site. Thank you for good information. 청년알바

  • Avatar
   먹튀검증
   lut 28, 2021

   Extremely pleasant article, I appreciated perusing your post, exceptionally decent share, I need to twit this to my adherents. Much appreciated! 먹튀검증

  • Avatar
   mtom
   lut 28, 2021

   Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this prior to. So nice to uncover somebody with many original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website can be something that is required on the web, a person after some originality. helpful job for bringing new stuff for the web! https://casinostars.se/ --------------------I am curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any recommendations? 완주출장마사지

  • Avatar
   humzay_shyk
   lut 28, 2021

   I’d must check with you here. Which isn’t one thing I often do! I take pleasure in reading a post that can make folks think. Also, thanks for permitting me to comment! Buy nitrile gloves wholesale ================================================================================= I believe that is among the such a lot important information for me. And i am glad studying your article. However wanna commentary on few normal things, The site taste is ideal, the articles is truly excellent . Just right process, cheers. 메이저놀이터

  • Avatar
   토토
   lut 28, 2021

   This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again 토토

  • Avatar
   ขายเมล็ดกาแฟ
   mar 4, 2021

   If more people that write articles really concerned themselves with writing great content like you, more readers would be interested in their writings. Thank you for caring about your content. ขายเมล็ดกาแฟ

  • Avatar
   Yoona
   mar 5, 2021

   Good thinking my friend, It is a perfect combination weblog, Well job done! Keep it up. Come and visit our wonderful site my friend. 카지노사이트 https://yhn777.com 카지노사이트

  • Avatar
   토토
   mar 7, 2021

   Really i appreciate the effort you made to share the knowledge. The topic here i found was really effective to the topic which i was researching for a long time 토토

  • Avatar
   VEDA
   mar 10, 2021

   Hi very nice and informative post. I’m inspired by your words, They way you’ve represented your whole article is just awesome. I hope to get more stuff from you about in future as well. Kindly visit our website. 바카라사이트 https://yhn777.com 바카라사이트

  • Avatar
   AYA
   mar 19, 2021

   This site is so amazing, i learn a lot of information and it really interesting. Just wanna recommend our site too, just click the link here: 카지노사이트 Https://yhn876.com 카지노사이트

  • Avatar
   Sofa Fixing Dubai
   mar 24, 2021

   Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.. Sofa Fixing Dubai

  • Avatar
   mtom
   kwi 11, 2021

   LOL! I recently found a problem in your post! Find out if your theme is positioned properly! 검증사이트 ---------------------I’ve recently been meditating on the identical matter personally lately. Pleased to see somebody on the same wavelength! Nice article. Herbal Incense

  • Avatar
   Amour
   kwi 12, 2021

   I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post. Visit our website too. 안전놀이터 https://pmx7.com/ 안전놀이터

  • Avatar
   tesla
   kwi 12, 2021

   I got what you intend, thanks for posting. Woh I am happy to find this website through google. tesla -------------------There is noticeably a lot of money to learn about this. I assume you made specific nice points in functions also. comunidad científica

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 14, 2021

   It is a good site post without fail. Not too many people would actually, the way you just did. I am impressed that there is so much information about this subject that has been uncovered and you’ve defeated yourself this time, with so much quality. Good Works! 먹튀검증

  • Avatar
   belirus
   kwi 15, 2021

   The information provided by this website is very informative, Thankyou! belirus

  • Avatar
   office.com/setup
   kwi 16, 2021

   Office.com/setup - Microsoft Office Setup 365 mit Schlüssel office.com/setup

  • Avatar
   123 hp com
   kwi 16, 2021

   Wir sind hier, um Ihnen bei allen Verfahren zu helfen, wie Sie zum ersten Mal mit HP Printer beginnen können123 hp com

  • Avatar
   안전놀이터
   kwi 18, 2021

   Very good written article. It will be supportive to everyone who usess it, including me. Keep up the good work – can’r wait to read more posts. 안전놀이터

  • Avatar
   토토사이트
   kwi 18, 2021

   Im moving forward and may apply to my current job as a pet sitter, which is very enjoyable, but I need to additional expand. Regards. 토토사이트

  • Avatar
   토토사이트
   kwi 18, 2021

   This is an excellent post I seen thanks to share it. It is really what I wanted to see hope in future you will continue for sharing such a excellent post 토토사이트

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 18, 2021

   Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying these details 먹튀검증

  • Avatar
   안전놀이터
   kwi 18, 2021

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. 안전놀이터

  • Avatar
   토토사이트
   kwi 18, 2021

   Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards 토토사이트

  • Avatar
   먹튀폴리스
   kwi 18, 2021

   This is an excellent post I seen thanks to share it. It is really what I wanted to see hope in future you will continue for sharing such a excellent post 먹튀폴리스

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 18, 2021

   Awesome dispatch! I am indeed getting apt to over this info, is truly neighborly my buddy. Likewise fantastic blog here among many of the costly info you acquire. Reserve up the beneficial process you are doing here 먹튀검증

  • Avatar
   안전놀이터
   kwi 18, 2021

   I love it whenever people get together and share ideas. Great website, continue the good work! 안전놀이터

  • Avatar
   먹튀검증커뮤니티
   kwi 18, 2021

   Im moving forward and may apply to my current job as a pet sitter, which is very enjoyable, but I need to additional expand. Regards. 먹튀검증커뮤니티

  • Avatar
   먹튀폴리스
   kwi 18, 2021

   Thanks for sharing such amazing stuff. I think this is the right website ever for this type of information. and I also want you to get a visit for getting more. 먹튀폴리스

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 18, 2021

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. 먹튀검증

  • Avatar
   먹튀검증커뮤니티
   kwi 18, 2021

   Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. 먹튀검증커뮤니티

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 18, 2021

   Amazing! Its rally amazing paragraph, I have got much clear idea regarding from this piece of writing. 먹튀검증

  • Avatar
   먹튀검증
   kwi 18, 2021

   "This post will assisst the internet viewers for creating new web site or even a weblog from start to end." 먹튀검증

  • Avatar
   mtom
   kwi 18, 2021

   Thank you sharing such informative blog to us. I never see or heard about this insects. I love to watch national geographic, discovery channel because it shows the most amazing and beautiful animals and insects which we never saw in our entire life. Here, in this as well you share these insects which I never saw anywhere and its life cycle. I love this blog. Thank you once again for sharing this blog with us. Please keep on sharing such informative things in coming days as well. Cheers casinostars -------------------i wish to have some diamond necklace but they are quite expensive,, Como crear una cuenta en Qubitlife

  • Avatar
   온라인카지노
   kwi 18, 2021

   "I for all time emailed this websie post page tto all my friends, as if like to resad it aftedr that my friends will too." 온라인카지노

  • Avatar
   슈어맨
   kwi 18, 2021

   I believe you have observed some very interesting details , thanks for the post. 슈어맨

  • Avatar
   토토사이트
   kwi 18, 2021

   "I used to be able to find good info from your articles. " 토토사이트

  • Avatar
   바카라사이트
   kwi 18, 2021

   My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks! 바카라사이트

  • Avatar
   토토사이트
   kwi 19, 2021

   We are a digital marketing agency that makes sure to deliver the highest ROI to increase your brand’s visibility over the internet. 토토사이트

  • Avatar
   먹튀폴리스
   kwi 22, 2021

   i was just browsing along and came upon your blog. just wanted to say good blog and this article really helped me 먹튀폴리스

  • Avatar
   Sam
   kwi 23, 2021

   It’s excellent site, I was looking for something like this Dank cartridges

  • Avatar
   yoga gatineau
   kwi 24, 2021

   I have express a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorite’s blog site list and will be checking back soon… yoga gatineau

  • Avatar
   mom
   maj 1, 2021

   After study some of the web sites on your own internet site now, i really much like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and are checking back soon. Pls consider my web site too and figure out what you believe. 안산출장마사지 =-=- I’d must talk to you here. Which isn’t something I do! I enjoy reading an article that may get people to feel. Also, thank you allowing me to comment! tienda online de muebles y decoración

  • Avatar
   sam
   maj 3, 2021

   I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic! Herbal Incense ================================================= I enjoy just taking a break from studying and visiting your blog. I just wish you posted more regularly. Permanent make up Huntington Beach

  • Avatar
   Firoz
   maj 4, 2021

   I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You. satta matka

  • Avatar
   yyuokji
   maj 10, 2021

   Really nice pattern and excellent content, very little else we want . girly ashtrays

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Latest News

DOMY Z KONOPI 2018-06-16 20:45:54

DOMY Z KONOPI

Sprawdź ile wiesz o domach zbudowanych z konopi i betonie konopnym!

Read More
 
TERPENY 2018-06-08 23:23:39

TERPENY

Poznaj się bliżej z terpenami :)

Read More
 
MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA 2018-06-01 22:31:31

MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA

Czy konopie mogą pomóc także zwierzętom? Kliknij i dowiedz się! :)

Read More
 
OLEJ RSO A OLEJ CBD 2018-05-25 22:17:04

OLEJ RSO A OLEJ CBD

Chcesz dołączyć konopie do swojej terapii? Ale nie wiesz czym się różni olej RSO od oleju CBD? Czujesz się zagubiony? A może po prostu chcesz wreszcie ułożyć sobie w głowie wiedzę na temat tych dwoch produktów? Bez względu na powód - zapraszam do lektury! :)

Read More
 
ALERGIA NA KONOPIE 2018-05-18 23:08:24

ALERGIA NA KONOPIE

Czy konopie mogą uczulać? Czy na pewno są w 100% idealne? Kliknij i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Read More
 
czym jest bhang? 2018-05-12 13:40:07

czym jest bhang?

Dlaczego Bhang jest tak wyjątkowy i ma takie znaczenie w Indiach? Kliknij i dowiedz się!

Read More