Początki medycznych konopi

Początki medycznych konopi


Nie wszyscy są świadomi, że medycyna konopna nie jest niczym nowym. Ludzie od wieków stosowali ją jako lek. Jej cudowne właściwości zostały odkryte już dawno, dawno temu. W pewnym momencie historii (1925r) konopie zostały uznane za niebezpieczny narkotyk, postawiono je obok opium i kokainy. Od tamtej pory konopie były zakazane i złe. Dziś, dzięki większej świadomości ludzi, którzy w czasach, gdzie wszędzie czai się chemia chcąc ratować swoje zdrowie szukają jak najbardziej naturalnych rozwiązań, konopie znów odkryto i dano im szansę. Niestety, wciąż nie wszyscy rozumieją, że naturalne konopie nie są niczym złym, mimo to coraz więcej osób się do nich przekonuje i z tego należy się cieszyć. Co i gdzie leczono konopiami wieki temu? Dziś przedstawię część bujnej, konopnej historii zaczynając od Chin. 

Z odkrycia konopi w chińskim grobie datowanym na 2500r p.n.e. wywnioskowano, że rośliny te służyły głównie celom rytualno-religijnym. Chińczycy uważali, że żeńskie kwiaty konopi zawierają największe ilości energii yin - jednej z dwóch sił, które według nich rządzą światem. Yin oznacza osobowość kobiecą, bierną, związaną z nocą, a Yang przeciwnie – osobowość męską, aktywną, związaną z dniem. Uważano, że przyjmowanie konopi przez dlugi czas może pomóc w rozmowie z duchami. Z drugiej strony jednak, spożycie zbyt dużych ilości konopi może prowadzić do widzenia demonów, co nie było już tak pożądane. Oprócz rytualno – religijnego przeznaczenia konopie zaczynały już swoją medyczną karierę. W 2727r p.n.e. cesarz Shen Nung, dziś uważany za ojca Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, udokumentował używanie konopi w celach medycznych. Według książki Understanding Marijuana: A New Look at the Scientific Evidence był jednym z pierwszych na świecie, który przepisywał herbatę konopną na różnego rodzaju choroby. W tradycyjnej chińskiej medycynie konopie należały do grupy 50 fundamentalnych ziół. Ceniono całą roślinę, od korzeni aż po sam czubek, nie pomijając nawet łodyg. Dawni lekarze przepisywali je na dolegliwości menstruacyjne, bóle porodowe, reumatyzm, zaparcia, malarię, a mieszankę konopi z winem podawano jako lek przeciwbólowy w czasie i po zabiegach chirurgicznych. 

Wietnamczycy z kolei, używali konopi, aby zapobiec utracie pamięci i wypadaniu włosów, w terapii schorzeń ginekologicznych i komplikacji okołoporodowych, w leczeniu tasiemczycy oraz aby zmniejszyć utratę krwi. Konopie stosowali nawet mnisi buddyjscy – w celu zmniejszenia popędu płciowego i wspomagania medytacji.

Konopie w Indiach zaczęto używać intensywnie już 2-1,4 tys lat p.n.e. Hindusi stosowali je w celu obniżenia gorączki, ułatwienia snu, poprawy apetytu, uśmierzenia bólów głowy oraz leczenia chorób wenerycznych. Były używane również jako dar dla boga Shiva. Uznawano je za jedne z pięciu świętych ziół. Hindusi tworzyli leczniczy napój konopny o nazwie Bhang. Był mieszanką kwiatów, liści, mleka i przypraw. 

Na egipskich papirusach datowanych na 1700r p.n.e. odczytano zapiski o stosowaniu konopi w leczeniu jaskry, schorzeń ginekologicznych, migreny oraz w położnictwie.

Świetność konopi u Asyryjczyków przypadła na 600r p.n.e. Jeżeli chodzi o właściwości medyczne kunnubu lub jak kto woli kunnapu (tak nazywali konopie) koncentrowali się głównie na ich właściwościach terapeutycznych.

W Europie XIw. konopie pojawiły się w medycynie ludowej. Były używane do leczenia reumatyzmu, bóli menstruacyjnych, padaczki, stanów zapalnych i gorączki, bólu uszu i zębów, drgawek, żółtaczki, leczenia ran oraz zwierząt.

Robert Burton, angielski humanista, w swoim traktacie z 1621r Anatomia melancholii zalecał konopie w leczeniu depresji.

William Brooke O’Shaughnessy, irlandzki lekarz z XIXw. bardzo wspierał konopną medycynę. Uważał, że Cannabis Sativa jest dobrym, bezpiecznym lekiem i wprowadził ją do zachodniej medycyny. W badaniach na zwierzętach wykazał, że konopie mają działanie przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające i przeciwwymiotne. Dzięki tym wynikom, w Wielkiej Brytanii i Ameryce Płn. zaczęto pić nalewkę konopną. 

Francuski lekarz Louis Aubert-Roche w swojej książce z 1840r na własnych doświadczeniach w Afryce i Azji opisuje skuteczność haszyszu w leczeniu dżumy i duru brzusznego. Inny francuz, psychiatra Jacques-Joseph Moreau po przeprowadzeniu eksperymentów nie tylko na zwierzętach ale i na znajomych, pacjentach i sobie uznał konopie za doskonały lek psychiatryczny. Opisał to w swojej książce z 1845r O haszyszu i obłąkaniu, która zapoczątkowała eksperymentalne badania w psychiatrii i psychofarmakologii.

W 1860r na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Medyczne Stanu Ohio przyznano, że medyczne konopie są skuteczne w leczeniu bólów żołądka, psychoz poporodowych, przewlekłego kaszlu i rzeżączki.

W czasach Wojny Secesyjnej (1861-1865) informowano, że konopie są dobrym lekarstwem dla osób mających problemy ze snem, skurczami, brakiem apetytu oraz dla szukających ukojenia w bólu zarówno fizycznym jak i psychicznym (depresji). Konopie polecano również jako lek przeciwdrgawkowy oraz afrodyzjak.

W XIXw. firmy farmaceutyczne na całym świecie zaczęły produkować leki zawierające konopie. W 1882  roku na rynek Europejski wszedł lek o nazwie Cannabinum tannicum, w 1884r Cannabinon, 5 lat później Cannabin (lek nasenny, przeciwbólowy, przeciw neurolagiom, reumatyzmowi, histerii, depresji oraz psychozom). Pojawiły się pigułki z haszyszu, które stosowano jako lek przeciwbólowy. Dla poprawy smaku obtaczano je w cukrze. W Wielkiej Brytanii i Ameryce mieszano konopie z tytoniem stosując go jako lek na astmę. Indian Cigaretts polecano jako lek już nie tylko na astmę, ale również na bóle i bezsenność. Z perspektywy dzisiejszych czasów może się to wydawać idiotyczne, jednak negatywne skutki palenia tytoniu nie były wtedy jeszcze tak rozpowszechnione. 

Jak pisałam we wstępie, w 1925 roku konopie zostały zdelegalizowane i w większości krajów w dalszym ciągu są. W dzisiejszym poście przedstawiłam tylko kawałek konopnej historii, bo jest to niesamowicie obszerny temat. Chciałam tylko udowodnić, że konopie były z nami od dawien dawna. Myślę, że warto być tego świadomym i nie bać się tej wspaniałej rośliny :)

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bibliografia:

„Medyczna Marihuana historia hipokryzji” Dorota Rogowska - Szadkowska, s.33-37

http://www.kobieta.pl/artykul/yang-czy-yin

http://hempelement.eu/pl/konopie-i-uklad-endokanabinoidowy/konopie/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Burton

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Brooke_O%27Shaughnessy

https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Aubert-Roche

https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques-Joseph_Moreau

http://medycznamarihuana.expert/historia-medycznej-marihuany/

 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Latest News

DOMY Z KONOPI 2018-06-16 20:45:54

DOMY Z KONOPI

Sprawdź ile wiesz o domach zbudowanych z konopi i betonie konopnym!

Read More
 
TERPENY 2018-06-08 23:23:39

TERPENY

Poznaj się bliżej z terpenami :)

Read More
 
MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA 2018-06-01 22:31:31

MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA

Czy konopie mogą pomóc także zwierzętom? Kliknij i dowiedz się! :)

Read More
 
OLEJ RSO A OLEJ CBD 2018-05-25 22:17:04

OLEJ RSO A OLEJ CBD

Chcesz dołączyć konopie do swojej terapii? Ale nie wiesz czym się różni olej RSO od oleju CBD? Czujesz się zagubiony? A może po prostu chcesz wreszcie ułożyć sobie w głowie wiedzę na temat tych dwoch produktów? Bez względu na powód - zapraszam do lektury! :)

Read More
 
ALERGIA NA KONOPIE 2018-05-18 23:08:24

ALERGIA NA KONOPIE

Czy konopie mogą uczulać? Czy na pewno są w 100% idealne? Kliknij i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Read More
 
czym jest bhang? 2018-05-12 13:40:07

czym jest bhang?

Dlaczego Bhang jest tak wyjątkowy i ma takie znaczenie w Indiach? Kliknij i dowiedz się!

Read More