czym jest bhang?

Czym jest bhang?


Konopie od wielu wieków były obecne w codziennym życiu ludzi. Stosowano je podczas rytualnych obrzędów religijnych, w medycynie, dla relaksu oraz wytwarzano z nich wiele użytecznych rzeczy, jak np. papier, tkaniny i sznury. Konopie przyjmowano w wielu różnych formach, które w dzisiejszych czasach z różnych względów nie są popularne poza miejscami skąd pochodzą. Dziś o jednej z takich form, a mianowicie o Bhang (Hindi: भांग).

Bardzo trudno mi było jednoznacznie stwierdzić czym jest Bhang, ponieważ pod tą jedna nazwą kryje się wiele postaci tego produktu. Myślę jednak, że najlepiej określić Bhang jako środek halucynogenny przygotowywany ze świeżych liści i kwiatów konopi, który później można przerobić na kolejne formy również określane mianem Bhang. Aby rozróżnić o jaką postać chodzi, dodaje się min. określenie "napój", "pasta" lub "kulki". Najbardziej popularnym jest napój Bhang, który powstaje poprzez dodanie do pierwotnej formy mleko i inne dodatki. Ze względu na popularność tej formy Bhang często pomija się określenie "napój" i nazywa się ją po prostu Bhang, mając na myśli jednak nie pierwotny środek halcynogenny, tylko już jego przetworzoną postać. Z tego powodu powstają nieścisłości w określeniu czym on tak naprawdę jest.

W Indiach napój Bhang jest jednym z najpowrzechniejszych sposobów spożywania konopi indyjskich i od wieków pozostaje integralną częścią kultury kraju, jest bowiem silnie powiązany z jedną z nastarszych i najważniejszych religii w Indiach – hinduizmem. Z tego powodu używany jest podczas wielu religijnych rytuałów. Jeden z głównych bogów – Shiva uważany jest za boga konopi indyjskich i nosi tytuł "pana z Bhang". Uważa się, że pije on napój z konopi, aby wzmocnić swoje moce. Konsumpcja Bhang jest uważana za sposób oddawania czci Shivie. Na temat pochodzenia Bhang jest wiele mitów. Jeden mit głosi, że Shiva przywiózł Bhang z Himalajów (według innej wersji z gór Hindu Kush) jako dar dla ludzkości. Według innego mitu Bhang odkryto, gdy bogowie i demony wstrząsnęli oceanami w poszukiwaniu nektaru życia.

Bhang spożywa się również podczas wielu świąt i festiwali, min. podczas corocznego festiwalu Holi. Jest to dwudniowa celebracja odbywająca się każdego roku w innym terminie. Pierwszego dnia (Holika Dahan) świętujący skupiają się na spaleniu diabła (Holika) na ognisku, drugi dzień (Dhulandi) jest festiwalem kolorów. Jestem pewna, że wiele osób spotkało się z tą nazwą, a może ma nawet jakieś kolorowe wspomnienia z nią związane :) Pare lat temu bowiem festiwal kolorów zagościł w Polsce i został na tyle miło przyjęty, że tak jak oryginalne hinduskie święto, odbywa się co roku. Osobiście bardzo się cieszę, że u nas w kraju możemy mieć namiastkę tego święta i wspólnie bawić się i cieszyć.

Bhang jest również wszechobecny w tradycyjnej indyjskiej medycynie. Wierzy się, że odpowiednio dawkowany zmniejsza gorączkę, leczy czerwonkę (ostrą chorobę zakaźną jelit), udar, rozrzedza flegmę, wspomaga trawienie, apetyt, niweluje zburzenia mowy i seplenienie. Podczas rytuałów Ayurvedic i Tibbi Bhang był podawany w celu leczenia malarii i reumatyzmu. Uważano również, że wojownicy powinni go pić, aby wzmocnić swoje nerwy, a nowożeńcy, aby pobudzić libido.

Czy Bhang jest legalny? Tak, konwencja z 1961 roku, która postawiła konopie obok twardych narkotyków i zdelegalizowała ich używanie w Indiach ominęła go i wciąż jest legalny na niektórych obszarach ze wspomnianych wcześniej powodów religijnych i kulturowych. Dlatego w niektórych regionach nie jest niczym niezwykłym, że kobiety sprzedają Bhang pod różnymi postaciami, są nawet są sklepy, w których można kupić gotowe do spożycia produkty Bhang. Zakłady te są regulowane przez rząd i zazwyczaj znajdują się w miastach religijnych na północy kraju. Bhang w przeciwieństwie do alkoholu, nie jest w Indiach w żaden sposób napiętnowany przez co jest powszechnie obecny w wielu dziedzinach życia. Jeśli chodzi o konopie przemysłowe - są w Indiach legalne.

Jak powstaje Bhang i w jakich formach się go spożywa? Przy użyciu moździerza kuchennego rozciera się kwiaty i liście konopi na pastę, która może być dodawana do różnego rodzaju potraw. Aby stworzyć napój, miesza się ją z mlekiem i przecedza, potem najczęściej dodaje się trawę o nazwie kusa (Desmostachya bipinnata. Gatunek trawy od wieków używany w hinduskich rytuałach, symbolizuje żywioł wody), cukier, owoce oraz wybrane przyprawy. Bhang miesza się również z indyjskim masłem ghi i cukrem w celu otrzymania fioletowej hałwy oraz pieprznych, ciągliwych małych kulek o nazwie goli (co w Hindi znaczy "pocisk", "pigułka").

Jeśli masz ohotę przeżyć przygodę i spróbować Bhang, wybierz się do Indii na festiwal Holi. Mimo, że legalnie można go kupić tylko w rządowych sklepach, nie trudno go znaleźć podczas tego festiwalu. Jeśli jednak wybierasz się do Indii w innym terminie, ale wciąż masz ochotę spróbować tradycyjnego Bhang, udaj się do oficjalnych licencjonowanych rządowych sklepów. Nie będąc znawcą Bhang lepiej unikać ulicznych sprzedawców i niesprawdzonych źródeł, aby nie natknąć się na inną substancję, która może poważnie ci zaszkodzić. Należy również pamiętać, że dostępny Bhang ma różną moc działania. Jeśli jest to twoje pierwsze doświadczenie, na początek wybierz słabszą wersję, inaczej mogą cię dopaść silne skutki uboczne i stężenie THC zapewni ci nienajlepszą przygodę. Dla niedoświadczonych osób, które nie mają zbudowanej tolerancji na THC Bhang może mieć dużo silniejsze działanie niż dla kogoś, kto spożywa go już któryś raz.

Jako dodatek do tematu wstawiam jeden z dostępnych przepisów na napój Bhang. Przetłumaczyłam go ze strony leafly.com. Dodaje go tutaj tylko i wyłącznie dlatego, że zaciekawiło mnie, jak dokładnie powstaje ten napój. A skoro mnie zaciekawiło, to kogoś również może :) Absolutnie nie dodaje go, aby zachęcać kogokolwiek do robienia Bhang w Polsce! Przypominam, że tutaj konopie indyjskie są nielegalne (na konopie siewne trzeba mieć pozwolenie).

Składniki:

• 2 szklanki wody

• do 0,5 uncji świeżych liści i kwiatów konopnych

• 3 szklanki ciepłego mleka

• ¼ łyżeczki garam masali

• ¼ łyżeczki zmielonego imbiru

• ¼ łyżeczki kopru włoskiego

• ½ łyżeczki anyżu

• ½ łyżeczki kardamonu

• ½ łyżeczki wody różanej

• ½ szklanki miodu lub cukru

• płatki róż, liście mięty, posiekane migdały i pistacje

 

Sposób przygotowania:

1. Zagotuj wodę aż zacznie gwałtownie wrzeć, wyłącz ją i dodaj materiał konopny. Parz około 7 minut.

2. Odcedź liście i kwiaty z wody używając do tego płóciennej gazy. Ściskaj materiał roślinny aż wyciśniesz całą ciecz. Zbierz ją i odłóż na bok.

3. Umieść liście i kwiaty w moździerzu i rozcieraj z 2 łyżeczkami ciepłego mleka. Miel powoli lecz mocno, następnie wyciśnij kwiaty aby oddzielnić od nich mleko. Powtarzaj proces, do momentu aż uzyskasz ½ szklanki mleka. Odstaw mleko na bok.

4. Dodaj posiekane migdały, pistacje, płatki róż, liście mięty do moździerza dolewając niewielką porcję ciepłego mleka. Ucieraj do momentu uzyskania gęstej pasty. Wyjmij z pasty wszelkie pozostałości po dodanych składnikach.

5. Zmieszaj wszystko razem, dodaj garam masale, imbir, koper włoski, anyż, kardamon i wodę różaną. Do nie użytego jeszcze mleka dodaj miód lub cukier.

6. Mieszaj, podaj, pij i ciesz się powstałym napojem :)

 

Masz jakieś doświadczenia z Bhang? A może wiesz coś więcej w tym temacie, czego nie ujęłam w tekście? Śmiało podziel się!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://herb.co/marijuana/news/what-exactly-is-bhang

https://www.royalqueenseeds.com/blog-what-is-bhang-and-how-is-it-made-n683

https://www.leafly.com/news/lifestyle/what-is-bhang-history-and-recipes

https://pl.wikipedia.org/wiki/Desmostachya_bipinnata

 

 

65 Comments

  • Avatar
   dave
   paź 7, 2019

   Bhang is a mixture made by drying, grinding, and soaking the buds and leaves of the Cannabis sativa plant to form a paste that’s added to food and drinks.Bhang has been consumed Sons of Anarchy Hooded Jacket in India for centuries. Though cannabis is considered illegal in most parts of the country, the sale and consumption of bhang seem to be tolerated.

   • Avatar
    Warner
    lip 28, 2020

    The team built a superb platform that receives regeneration from website deisng, they addressed the matter quickly and had a positive approach throughout.

    • Avatar
     Fake Nike SB DUNKS
     lis 9, 2020

     Expect these Fake Nike SB DUNKS colorways of the Supreme x Nike SB Dunk Low to debut at Supreme flagship locations and select Nike stockists sometime in 2021. Stay tuned for confirmation.

   • Avatar
    nonton lk21 online
    sie 8, 2020

    I have read all the comments and suggestions posted by nonton lk21 online the visitors for this article are very fine. I’m satisfied with the information that you provided. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.

   • Avatar
    Layarkaca21
    paź 4, 2020

    You made some good points there. I really think this excellent website wants much more consideration. As I would like to think, if all website admin and bloggers made great substance as you did, the web will be significantly more valuable than any other time in recent memory. I agree with many of the solid points made by the writer. I’ll be back day in and day for further new updates. Layarkaca21

   • Avatar
    Hermes 21
    paź 9, 2020

    I just got to this astonishing site in the relatively recent past. The experience was unquestionably astonishing. On the off chance that lone I have the opportunity. Thanks for sharing this informative post with us, Keep sharing it in the future also. Hermes 21

   • Avatar
    Fake Jordan 11 Black Clear
    lis 9, 2020

    about the sneaker and where to Fake Jordan 11 Black Clear buy it online. Always keep it locked to KicksOnFire for the latest in sneaker news, release dates and where to purchase your favorite kicks.

  • Avatar
   Steve JONES
   lut 11, 2020

   After I read this post, I saw the sources you mentioned. It is cleanly explain the topic. People like me who has great interest in this topic should read this post today. how to cure candida

   • Avatar
    cheap yeezy boost 350 v2 "Fade"
    lis 6, 2020

    which is made using harvested algae, cheap yeezy boost 350 v2 "Fade" is completely manufactured at his factory in Cody and takes about 25 minutes to make.

  • Avatar
   Jones
   lut 24, 2020

   In this particular year, I saw 5 relative posts to this topic. All are looking fine but your post has super value than those. I love to share my new thoughts on the coming days. buy votes

   • Avatar
    Men's Jordan 3 Court Purple fake
    lis 6, 2020

    Kanye also claimed that Men's Jordan 3 Court Purple fake his Foamrunner was “one of the most important sneaker innovations” because it got rid of the traditional tongue in favor of a more ergonomic design.

  • Avatar
   Kiwn
   mar 22, 2020

   We know the positive sections you said on this post. Very good and clean ideas are shared on this post today. I agree to give value to this smart posts. foods that shrink fibroids.

   • Avatar
    Travis Scott Air Force 1 Replica
    lis 6, 2020

    While a gold-tone chain link with a crack-patterned Swoosh pendant woven through the shoelaces of the left shoe and matching light grey sockliners round up the design of the uppers.

  • Avatar
   Bhang bang!
   kwi 4, 2020

   Spróbowałem z bhangu podczas wycieczki do Indii w formie masy, która połknąłem - efekt był niesamowity. Po pełen efekt uzyskany po 1-2h, bardzo mocna faza zamieniła mnie na kilka godzin (chyba 6 ale trudno mi określić dokładnie) w introwertyka, który rozmyślał nad światem i kosmosem. Następnego dnia niestety spotkała mnie lekka rewolucja żołądkowa, ale uważam, ze cała przygoda była tego zdecydowanie warta!

  • Avatar
   Lione
   kwi 7, 2020

   Wish your team to alter the new changes from the top. We should collect the counting from the nice way to poll the clean surface. Thanks for your stuff. remedies for yeast infection

  • Avatar
   토토
   kwi 16, 2020

   I really appreciate this wonderful post that you have 토토 provided for us. I feel strongly that love and read more on this topic. I have spent a lot of my spare time reading your content. Thank you a lot.

  • Avatar
   navonwolf
   kwi 27, 2020

   The website has lots of interesting and creative details. I am satisfied with the design of the website and its content. io games

  • Avatar
   sophie
   maj 15, 2020

   You have a good point here!I totally agree with what you have said!!Thanks for sharing your views...hope more people will read this article! Please check link instagram viewer to know instagram list

  • Avatar
   Resurge
   cze 12, 2020

   it's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. Resurge

  • Avatar
   Resurge
   cze 12, 2020

   I personally use them exclusively high-quality elements : you will notice these folks during: So it is interesting and very good written and see what they think about other people. Resurge Review

  • Avatar
   Leptitox
   cze 12, 2020

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. These you will then see the most important thing, the application provides you a website a powerful important internet page: Leptitox

  • Avatar
   Duong
   cze 12, 2020

   I can give you the address Here you will learn how to do it correctly. Read and write something good. I have a similar interest this is my page read everything carefully and let me know what you think. Halki Diabetes Remedy PDF

  • Avatar
   Duong
   cze 12, 2020

   I simply want to tell you that I am new to weblog and definitely liked this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have wonderful stories. Cheers for sharing with us your blog. Diabetes Freedom PDF

  • Avatar
   Mike Rooney
   cze 30, 2020

   Thank you very much for these great cake recipes, I have learned a lot from your web blog. Top Gun Jacket

  • Avatar
   lapsiathome
   lip 10, 2020

   I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You. lapsiathome

  • Avatar
   zoroseo2020
   sie 5, 2020

   4k6v3Bhang is a mixture made by drying, grinding 彩票, and soaking the buds and leaves of the Cannabis sativa plant to form a paste that’s added to food and drinks 福彩双色球.Bhang has been consumed Sons of Anarchy Hooded Jacket in India for centuries 幸运飞艇. Though cannabis is considered illegal in most parts of the country, the sale and consumption of bhang seem to be tolerated.

  • Avatar
   landscaping colorado springs
   sie 6, 2020

   I feel very grateful that I read this. It is very helpful and very informative and I really learned a lot from it. landscaping colorado springs

  • Avatar
   dental clinic colorado springs
   sie 6, 2020

   I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! dental clinic colorado springs

  • Avatar
   clear bra
   sie 6, 2020

   Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. clear bra

  • Avatar
   Water damage restitution
   sie 6, 2020

   I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! Water damage restitution

  • Avatar
   Concrete Driveways
   sie 6, 2020

   Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy. Concrete Driveways

  • Avatar
   Personal Injury Attorney
   sie 6, 2020

   Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! Personal Injury Attorney

  • Avatar
   demolition
   sie 6, 2020

   I think it could be more general if you get a football sports activity demolition

  • Avatar
   Personal Injury Attorney
   sie 6, 2020

   I've been looking for info on this topic for a while. I'm happy this one is so great. Keep up the excellent work Personal Injury Attorney

  • Avatar
   Clear Bra
   sie 6, 2020

   I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! Clear Bra

  • Avatar
   car detailers colorado springs
   sie 6, 2020

   You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant! car detailers colorado springs

  • Avatar
   tree services
   sie 6, 2020

   I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page! tree services

  • Avatar
   landscaping colorado springs
   sie 6, 2020

   Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. landscaping colorado springs

  • Avatar
   asphalt wet seal
   sie 6, 2020

   I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you! asphalt wet seal

  • Avatar
   Chimney Cleaner
   sie 14, 2020

   The article posted was very informative and useful. You people are doing a great job. Keep going. Chimney Cleaner

  • Avatar
   www.bigsoftyscookies.com
   sie 14, 2020

   I curious more interest in some of them hope you will give more information on this topics in your next articles. www.bigsoftyscookies.com

  • Avatar
   Warner
   sie 20, 2020

   This internet web page has given me loads to maintain in thoughts and what I wanted for years!! What a first rate answer!! try this site

  • Avatar
   Shawn C. Gordon
   sie 26, 2020

   As always as widespread contractors go, you are in inappropriate hands with those men!this

  • Avatar
   fiver
   wrz 3, 2020

   How to find out the identity of these callers, even when the caller ID is blocked or website registration information is private. fiver

  • Avatar
   נערות ליווי
   wrz 5, 2020

   You actually make it look so easy with your performance but I find this matter to be actually something which I think I would never comprehend. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it! נערות ליווי

  • Avatar
   Celebrity Movie Jacket
   wrz 7, 2020

   I am amazed by the way you have explained things in this article. This article is quite interesting and I am looking forward to reading more of your posts. Thanks for sharing this article with us.. Celebrity Movie Jacket

  • Avatar
   Seoexpert
   wrz 7, 2020

   It is especially decent, though look into the tips during this home address. These you will then see the most important thing, the application provides you a website a powerful important internet page: נערות ליווי

  • Avatar
   Seo expert
   wrz 15, 2020

   It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content. Hourglass Fit reviews

  • Avatar
   www.exoskeletonapparel.com/shop
   wrz 22, 2020

   It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! www.exoskeletonapparel.com/shop

  • Avatar
   Seo expert
   wrz 26, 2020

   I can give you the address Here you will learn how to do it correctly. Read and write something good. I have a similar interest this is my page read everything carefully and let me know what you think. gaming

  • Avatar
   sky rocket seo
   wrz 28, 2020

   If you are searching for best McAfee technical support, Our McAfee customer care number and find the best solution for it. sky rocket seo

  • Avatar
   rexha03 rolts
   wrz 29, 2020

   among us free pc right now cause this game is trending nowadays, if you want to know what kind of game is this. just click the link provided so that you will be able to see and know how to play this interesting game that suits for everyone, even you are 26 years old or older than it. you don't need to create an account cause all you need to download game here to start to play. what make this game fun to play

  • Avatar
   rexha03
   wrz 29, 2020

   among us free pc right now cause this game is trending nowadays, if you want to know what kind of game is this. just click the link provided so that you will be able to see and know what make this game fun to play this interesting game that suits for everyone, even you are 26 years old or older than it. you don't need to create an account cause all you need to download game here to start to play.

  • Avatar
   ruairidhlegge
   wrz 29, 2020

   What a great article about hemp, more people are now switching to this product because it is cheaper and effective. I have a hemp soap for my dogs and it helps on getting rid on the ticks of my pets. Check this original game of war robots and experience the amazing gameplay and graphics that this game offers. Tired of war robots? You can switch playing to play with friends and traitors if you wanted to

  • Avatar
   Cynthia Ashley
   paź 9, 2020

   Good post. Thanks for sharing with us. I just loved your way of presentation. I enjoyed reading this .Thanks for sharing and keep writing. Lily Collins Color Block Coat

  • Avatar
   Seo package
   paź 15, 2020

   Really nice and interesting post. I was looking for this kind of information and enjoyed reading this one. Keep posting. Thanks for sharing. Seo package

  • Avatar
   Blog comment
   paź 21, 2020

   This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. Blog comment

  • Avatar
   Cynthia Ashley
   paź 24, 2020

   wow... what a great blog, this writter who wrote this article it's realy a great blogger, this article so inspiring me to be a better person William Jacket

  • Avatar
   Seo expert
   paź 30, 2020

   Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. totokeeper.com

  • Avatar
   Patricia Morris
   lis 11, 2020

   I use this site https://soclikes.com/ to buy twitter likes for very important post. Just want to share it with you

  • Avatar
   Gabriella
   lis 12, 2020

   I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it. บาคาร่า

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Latest News

DOMY Z KONOPI 2018-06-16 20:45:54

DOMY Z KONOPI

Sprawdź ile wiesz o domach zbudowanych z konopi i betonie konopnym!

Read More
 
TERPENY 2018-06-08 23:23:39

TERPENY

Poznaj się bliżej z terpenami :)

Read More
 
MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA 2018-06-01 22:31:31

MEDYCZNE KONOPIE A ZWIERZĘTA

Czy konopie mogą pomóc także zwierzętom? Kliknij i dowiedz się! :)

Read More
 
OLEJ RSO A OLEJ CBD 2018-05-25 22:17:04

OLEJ RSO A OLEJ CBD

Chcesz dołączyć konopie do swojej terapii? Ale nie wiesz czym się różni olej RSO od oleju CBD? Czujesz się zagubiony? A może po prostu chcesz wreszcie ułożyć sobie w głowie wiedzę na temat tych dwoch produktów? Bez względu na powód - zapraszam do lektury! :)

Read More
 
ALERGIA NA KONOPIE 2018-05-18 23:08:24

ALERGIA NA KONOPIE

Czy konopie mogą uczulać? Czy na pewno są w 100% idealne? Kliknij i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Read More
 
czym jest bhang? 2018-05-12 13:40:07

czym jest bhang?

Dlaczego Bhang jest tak wyjątkowy i ma takie znaczenie w Indiach? Kliknij i dowiedz się!

Read More